Barkod Okuyucular

/Barkod Okuyucular
Barkod Okuyucular 2017-12-25T11:50:10+00:00

Barkod Okuyucular

Barkod Tarayıcılar
Detay için
Barkod Tarayıcılar
Detay için
Barkod Tarayıcılar
Detay için
Barkod Tarayıcılar
Detay için
Barkod Tarayıcılar
Detay için

CCD | Lazer | Imager | Barkod Okuyucular

CCD BARKOD OKUYUCULAR

CCD Barkod Okuyucular

CCD : İngilizce Charge-Coupled Device kelimelerinin kısa adı olup Türkçe anlamı şarj bağlantılı cihazdır ve LED tarayıcı olarak da bilinir. Bu cihazlarda ışık sensörü dizisi kullanılır. Işık sensörleri barkod okuyucunun başında olup çok küçük ve yüzlercedir. Her bir sensör bir foto diyot olarak düşünülmüştür ve ışığın hemen önündeki yoğunluğunu ölçmektedir. Işık sensörleri, her farklı barkodun desenine karşılık gelecek farklı bir bir voltaj paterni üretirler.

Daha basit bir şekilde ifade edecek olursak CCD barkod tarayıcılar barkod sembolünü bu ışık sensörleri ile tarayarak kaydederler.

CCD okuyucuların, kırmızı bir ışık yayarlar ve okuma kafaları geniştir . CCD okuyucuların okuma mesafeleri kısadır ama barkod sembolüne temas gerekmez. Bu mesafe  cihaza göre  2-10 cm arasında değişir. CCD barkod okuyucular genelde çok geniş barkodları okuyamazlar. Barkod çizgileri yoğun olmayan uygulamalarda  tercih edilirler. Fiyatları diğer barkod okuyuculara göre daha ekonomiktir.

LAZER BARKOD OKUYUCULAR

Lazer Barkod Okuyucular

Lazer barkod okuyucular ışık kaynağı olarak lazer ışınını kullanırlar.  Lazer okuyucu ile lazer ışını barkoda gönderilir bu ışınlar barkodu okuyarak elektrik sinyallerine dönüştürür. Daha sonra bu sinyaller diğer sistemlere aktarılır.

Barkod dan  yansıyan ışığın yoğunluğunu ölçmek için bir fotoğraf diyodu kullanılır. Lazer barkod okuyucu modellerinde  karşılıklı ayna veya dönen bir prizma da bulunur bu sayede barkod değişik açılardan da hızlı bir şekilde okutulabilir.

Lazer en yaygın barkod okuyucu türüdür. CCD barkod okuyucularında olduğu gibi, barkod ile temas etmeden okuma yapar. 15 cm ila 60 cm uzaklıktaki bir barkodu okuyabilir. CCD barkod okuyuculara göre daha hızlıdır. Taşınabilir tabanca tipinin yanında, masa üstü ve sabit montaj olarak kullanılabilen çeşitleri de mevcuttur.

Lazer Barkod Tarayıcıları, Barkodları uzak mesafeden çok kısa süre içinde en az iki kere okuyup doğruluğunu kontrol ettikleri için daha çok tercih edilirler. Diğer barkod okuyuculara göre daha çok enerji harcarlar ve fiyatları daha  pahalı dır. Farklı boyutlarda barkodların okunmalarını sağlamak için farklı çözünürlüklere sahip lazer Barkod okuyucular satın alınabilir.

IMAGER BARKOD OKUYUCULAR

Imager Barkod Okuyucular

Imager [Görüntüleyici] Barkod Okuyucuların teknolojisi, Lazer ve CCD Barkod Okuyucuların teknolojisinden daha yenidir.

Bir Imager [Görüntü]  tarayıcı, bir lazer tarayıcıdan çok bir dijital fotoğraf makinesi gibi işlev görür ve iki boyutlu sembolleri okuyabilir. Imager Okuyucu, lazer ışını göndermek yerine, görüntüleyici [Imager] barkod tarayıcısı esas olarak barkodun resmini çeker ve daha sonra analiz eder. Imager Barkod Okuyucular, Lazer okuyucularda olduğu gibi  barkodu okumak için herhangi bir şekilde yönlendirme gerekmemekte, böylece taramayı daha hızlı ve daha kolay hale getirmektedir.

Imager Barkod Okuyucuları, standart tek boyutlu kodların yanı sıra iki boyutlu ve yığılmış kodları da okuyabilmektedir. Bazı görüntü okuyucuları barkodların gerçek fotoğraf görüntülerini yakalayabilir. Görüntüleyici barkod tarayıcıları, gelecekteki akıllı telefonların okunmasını içeren tarama seçeneklerini kanıtlamayı isteyen herkes için mükemmel bir çözümdür ve genel tarama performansını geliştirir.

Barkod okuyucular, veri tanıma ve toplama amacı ile kullanılır ve bir yazılım ile entegre olarak çalışırlar

Tek boyutlu 1D Barkod Okuyucular

Tek Boyutlu Barkodlar

1D Barkod Okuyucular

Aralarında boşluklar bulunan ve farklı kalınlıklarda ki çubuklardan oluşan barkodlara tek boyutlu barkodlar denir. EAN, UPC, COD39, COD128, ITF, COD93, CODABAR, GS1 DATABAR, MSI Plessey diye isimlendirilen standartları vardır ve farklı amaçlarla kullanılırlar. Bu tip barkodları okuyan cihazlara tek boyutlu 1D barkod okuyucular denmektedir.

İki boyutlu 2D Barkod Okuyucular

Kare Barkodlar

İki boyutlu matris adıyla da bilinen barkodları okuyabilen barkod okuyuculara 2D Okuyucular denmektedir. Karebarkod Okuyucular, farklı desen ve şekilde oluşturulmuş içerisine kod, URL, text vb. materyallerin gömüldüğü desenleri de okuyabilmektedirler. Karekod, QR Code, DataMatris ve Aztek Kodlar da iki boyutlu yani matris barkodlar türüne girmektedir.

İki boyutlu 2D barkodların mobil uygulamalarla bütünleşik olması daha sıklıkla kullanımını sağlamakta ve yaygınlaşmasına yardımcı olmaktadır.

Tek boyutlu 1D barkodların barındırdığı verilerin bazı uygulamalarda yetersiz kalması  iki boyutlu 2D barkodların doğmasına ve yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Barkodun daha fazla veri barındırması için barkod alanının büyümek zorunda olması da QR Code’ların ortaya çıkmasına ve kullanılmasına sebep olmuştur.Çünkü QR Code’lar çok küçük boyutlarda yapılabilmekte ve içerisine yüklenen veriler değişmemektedir. Tek boyutlu barkodlar da ki tek yönlü okumanın yapılabilmesinin aksine, QR Code’larda yön bağımlılığı olmadan okuma yapılabilmesi taşıyabileceği veri büyüklüğünü çok artırmaktadır.

Tek boyutlu barkodlar sadece sağdan-sola ya da soldan-sağa veri barındırırken QR Code’larda her kenar ve karede veri taşımaktadır. Açıklamak gerekirse; tek boyutlularda bir satırda en fazla 20 karakter taşınabilirken, QR Code’lar bir düzine kadar veri ile birkaç yüz kat veri taşınabilir (matris mantığı). Bir başka deyişle sayısal karakter olarak 7 binin üzerinde veriyi küçük bir QR Code ile taşımanız mümkündür.